Komunikaty

Powstanie sekcji jeździeckiej SMGP

 

Dnia 27.04.2023 za jednomyślną zgodą Zarządu powołaliśmy sekcję jeździecką w SMGP. Koordynatorem  zostanie kol. Piotr Jelonkiewicz, tym samym sekcję ogara polskiego obejmie kol. Leszek Zięba. Sekcja jeździecka będzie zajmowała się promocją polowań przy użyciu koni i psów, głównie ogarów polskich. Więcej szczegółów podamy wkrótce.


Piotr Jelonkiewicz - list otwarty do członków SMGP

Szanowni Koledzy i Koleżanki
Ponieważ nie mogłem uczestniczyć w spotkaniu w Lipowej, chciałbym podzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi przyszłości SMGP. Przedstawię w skrócie mój pogląd na kierunek w jakim powinniśmy moim zdaniem zdążać.
Stowarzyszenie powinno być niezależne - w tym tkwi jego największa siła. Zbytnie zbliżenie się do PZŁ czy ZKWP tylko nas osłabia, a siła tego osłabienia jest wprost proporcjonalna do poziomu naszego zbliżenia. Niestety PZŁ jest upolitycznioną i skompromitowaną organizacją, która nie reprezentuje interesu swoich członków. Żyjemy w świecie fikcji, udawania i ogólnie pojętego kryzysu wszelkich instytucji. Wielu członków SMGP jest zrzeszonych w PZŁ. Jeśli ktoś ma zapędy reformatorskie lub ambicje z tym związane może działać wewnątrz PZŁ i to jest ok. PZŁ zaniedbuje swoje obowiązki i jak zresztą każda duża organizacja żeruje i wysługuje się energią ' ludzi z dołu' , między innymi SMGP. Nierozsądnym jest działać w pocie czoła, z dużym wysiłkiem, robiąc pracę u podstaw i oddawać splendor komuś innemu. Większość naszych działań w kooperacji z innymi taki właśnie ma finał. Mozna to nazwać złym zarządzaniem własną energią. Poza tym PZŁ jest całkowicie skompromitowany w oczach społeczeństwa, więc przybliżając się narażamy się na to samo. Musimy pamiętać, że PZŁ to tylko organizacja zrzeszajaca myśliwych. O myślistwo, łowiectwo możemy dbać nie tylko z pozycji PZŁ, dlatego tak ważni powinni dla nas być nasi członkowie, nie będący myśliwymi.
ZKWP- zfeminizowana, szkodliwa organizacja, uzurpująca sobie prawo do bycia absolutnym monopolistą na 'rynku' kynologicznym. Skupiająca się głównie na sobie samej i wygladzie zewnętrznym psów. Pies to coś więcej niż jego wygląd. Poprzez swoje zbiurokratyzowanie przynosi często więcej szkody niż pożytku. Podobnie jak w przypadku PZŁ, wielu naszych członków jest zapisanych do ZKWP i mogą tam się realizować wedle własnego uznania.
Prawdziwa siła tkwi też w naszej autonomii, mamy potencjał by tworzyć całkowicie alternatywne środowisko w oparciu o zasady, które sami sobie ustalimy. Powinniśmy w to wierzyć, tak jak we własne siły i pozbyć się 'mentalności niewolniczej', przestać się bać, bo lęk nigdy nie jest dobrym doradcą. Niezależność i autonomia spowodują, że w odbiorze zewnętrznym idea łowiecka będzie miała popleczników nie tylko w postaci PZŁ, ale również w postaci innej prawdziwie ideowej organizacji jaką powinniśmy się stać. Działając osobno możemy być dla innych inspiracją i właśnie taka perspektywa da nam największe pole do oddziaływania. Jak dotychczas możemy być dalej pomostem pomiędzy społeczeństwem a światem myśliwskim- z braku aternatywy zrzeszonym w PZŁ (dzięki naszym staraniom wielu ludzi tak naprawdę trafiło do łowiectwa i stało się członkami PZŁ!). Paradoksalnie stojąc z boku i tak działamy na rzecz PZŁ- to informacja dla tych, którzy czują więź ideową i niezgadzają się z tym, co piszę na temat PZŁ. Niezalezność spowoduje, że nasz głos w debacie społecznej będzie bardziej doceniany i brany pod uwagę.
Misja
Czynna obrona i przywracanie Tradycji poprzez działania na gruncie kynologii łowieckiej i szeroko
pojętego łowiectwa jako takiego.
Tradycja przez duże 'T' rozumiana jako ogólnie pojęta przyzwoitość mająca umocowanie w świecie ducha. Ten ład jest dziś wściekle atakowany, a atakowanie naszego środowiska jest tylko i wyłącznie elementem większej całości. Powinniśmy walczyć na naszym odcinku frontu zachowując świadomość, że broniąc naszej sprawy, bronimy tak naprawdę czegoś głębszego. Żyjemy w stanie wojny i należy sobie to uświadomić, a nie chować głowę w piasek, bo to w niczym nie pomoże, a wojna i tak nas dosięgnie. Nasza obrona powina być czynna, jako SMGP powinniśmy stawiać sobie śmiałe cele i nie dać się dalej, jak większość środowisk trzymać w narożniku, łudząc się że jak będziemy cicho, to zachowamy to co mamy. Niestety rewolucja nie zna granic i trzeba to wiedzieć.
Przykładowe cele.
1 Przywrócić polowania z chartem polskim.
2 Przywrócić polowania par force.
3 Przywrócić zagrody dzicze.
4 Przywrócić konkursy dzikarzy starego typu.
5 Przywrócić konkursy psów gończych.
6 Wpisanie polowania z ogarem polskim, czy gończym polskim na listę UNESCO
7 Nawiązanie kontaktu z organizacjami kynologicznymi z poza FCI.
I wiele innych rzeczy, które nas denerwują, albo głęboko leżą na sercu. Jeśli te cele wywołują czyjś niepokój, lub wydają się zbyt wyraziste, to oznacza, że ten ktoś przegrał już mentalnie. Nie jest przypadkiem,że większość powyższych celów polega na przywracaniu czegoś czego już nie ma. To chyba daje do myślenia? Trzeba mieć świadomość, że nasi przeciwnicy stawiają sobie właśnie odważne cele, widocznie mają odwagę i dla tego właśnie wygrywają. Poniżej tylko kilka z nich, ktore dotyczą nas osobiście.
1 Zakaz polowania z psami.
2 Zakaz polowania w ogóle.
3 Likwidacja wszelkiej hodowli rolnej.
4 Produkcja i faszerowanie ludzi sztucznym mięsem itd.
To za ich pieniądze działają wszelkiej maści ekoświry. To oni za pośrednictwem przejętych mediów, polityków, świata biznesu robią z mózgu przecietnego Kowalskiego sieczkę, aplikując mu lewacką nowomowę, poprawność polityczną, bzdury klimatyczne, pseudo- wojny, kowidy, promocję zboczeńców i cały arsenał kłamstw uwłaczających rozumowi. Nasi przeciwnicy nie maja skrupułów, działają metodycznie i konsekwentnie, a my w stowarzyszeniu zastanawiamy się, czy ZKWP nas lubi, czy nie.
Dzisiaj nie wystarcza tworzyć i rozwijać dane przedsięwzięcia. Trzeba umieć je czynnie bronić. Sytuacja przypomina rozkładanie namiotu pod skałą, niewiadomo czy go rozkładać, czy łapać spadające kamienie. Jeśli jako Stowarzyszenie będziemy tylko rozkładali namiot, to któregoś dnia zabierze go lawina kamieni i nie zostanie po nim żaden ślad. Pamiętam jak kiedyś pisałem o tym, że zabiorą nam konkursy dzikarzy, wtedy odbierano mnie jak kogoś kto jest w gorącej wodzie kąpany i kto przesadza. Ostatnio czytałem ten tekst i wiem, że przez niektórych i dzisiaj będę tak odbierany. Jednak piszę to wszystko, bo zależy mi na Stowarzyszeniu i na polowaniach z psami- to jest moja największa namiętność w życiu i traktuję ją jako coś naprawdę dobrego- jak przedsmak raju. Ulotna radość z polowania jest dla mnie zapowiedzią przyszłej prawdziwej radości, nie na darmo mówi się o odejściu do krain wiecznych łowów. Ja w to głęboko wierzę.
Struktura i sposób zarządzania.
Słyszałem od kolegów i czytałem podsumowanie rozmów w Lipowej. Ostatnie spotkanie pokazuje,że potrafimy być kreatywni. Stowarzyszenie w taki sposób powinno być zarządzane, żeby umiejętnie wykorzystywać chęci i energię poszczególnych członków zapewniając im wolność w działaniu w zgodzie z ich własnym sumieniem. Jesli ktoś ma dobry pomysł, który nie koliduje z naszą misją, to powinien go realizować, wziąć za niego odpowiedzialność, a reszta powinna go dopingować, nie kontrolować, bo działanie efektywne można tworzyć tylko w wolności i kiedy odczuwa się przyjemność z tego co się robi. Poprzez sumę tych indywidualnych celów i działań SMGP powinno wzrastać i tworzyć kapitał (rozkładać namiot), który spowoduje, że będziemy się liczyli jako grupa ludzi reprezentująca głębszą i dobrą ideę. W odpowiednim czasie w przyszłości kapitał ten będziemy mogli zainwestować w jakiś duży cel, który prędzej czy później pojawi się na horyzoncie. Jednocześnie powinniśmy odżegnywać się od politykierstwa, zbyt wygórowanych indywidualnych ambicji, małostkowości, egoizmu itd.
Metodyka działania
Zdaje sobie sprawę z tego,że po tym tekście będę miał wielu oponentów, wielu z kolei przyzna mi rację i powie, że owszem są tego samego zdania, ale jeszcze nie teraz, nie możemy sobie na to pozwolić, jesteśmy za słabi itd. Oni są zwolennikami innej metody jak sami się o sobie wyrażają. Ta metoda jest zachowawcza, zazwyczaj się nie sprawdza i jest tak naprawdę rodzajem asekuranctwa, którego motorem napędowym jest lęk. Metoda ta nie przynosi żadnych owoców, czasem tylko połowiczne, a przecież często dobre bywa wrogiem najlepszego. Tylko postawienie siebie w prawdzie i działanie z otwartą przyłbicą może przynieść dobre efekty i tak naprawdę jest skuteczne! Zdobycie się na odwagę jest natomiast jedynym sposobem poradzenia sobie z lękiem.
Na koniec pozwolę sobie przedstawić ze swojej strony kilka bardziej szczegółowych pomysłów które również wydają mi się sensowne.
Nawiązanie relacji z innymi ideowymi organizacjami myśliwskimi czy ekologicznymi (normalnymi, podobno takie są i zrzeszają również myśliwych)
Praca nad łączeniem bliskich sobie środowisk. W jedności siła, a domeną czy efektem działania współczesnego 'liberalizmu' jest alienacja i rozczłonkowanie i zaburzenie pewnej komplementarności
społecznej. Te środowiska są rozrzucone i nie mają swiadomości wzajemnej bliskości. Mogą to być przeróżne organizacje młodzieżowe (np. harcerstwo i tym podobne), rolnicy, wędkarze, organizacje paramilitarne, surwiwalowcy, rekonstruktorzy historyczni, ułani, koniarze i ich organizacje typu GTJ, organizacje polityczne, z oczywistych względów prawicowe (nie mylić z Pis-em), środowiska tradycjonalistyczne, religijne- tą listę można rozszerzać w nieskończoność. W tych środowiskach mamy potencjalnych popleczników i potencjalnych przyszłych myśliwych. Wiem to z autopsji. Mam kontakt z kilkoma tego typu środowiskami i w jednym z nich można już mówić o modzie na bycie myśliwym. Ziarno pod tą modę zostało zasiane przez członków SMGP. Większość tych środowisk w wielu kwestiach podobnie patrzy na świat i często również czują się zagrożone. Tego typu kierunek naszej ekspansji wydaje mi się lepszy od przekonywania przekonanych.
Wpisanie polowania z ogarem polskim na listę UNESCO, co jako koordynator sekcji ogara omówiłem z kolegami i chcemy tym się zająć.
Wierzę, że realizowanie powyższego kierunku działania może sprawić,że SMGP z okresu dziecięctwa wkroczy w dojżałość czego sobie i Wam wszystkim życzę.
Piotr Jelonkiewicz
Ps.
Starałem się w dużym uproszczeniu przekazać to co leży mi na sercu, być może zrobiłem to trochę chaotycznie, ale myślę że wszystko co najważniejsze przekazałem.
Zastanawiałem się czy na swoją wypowiedż wybrałem dobrą formę i czy wogóle zabierać głos, ale uważam, że jako członek zarządu mam taki obowiązek i muszę się z niego uczciwie wywiązać.


składka członkowska na rok 2022

składka członkowska na rok 2022 wynosi

200,- złotych

dla drugiego członka w tym samym gospodarstwie domowym 50% tej kwoty, tj. 100,- zł

składki płatne przelewem na rachunek w BGŻ BNP PARIBAS
50 2030 0045 1110 0000 0247 8040

 


WYSTAWA W ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH

W ramach naszej współpracy z Muzeum Łowiectwa i Jeżdziectwa
- odziałem Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie -

organizujemy na terenie Łazienek Królewskich wystawę plenerową związaną z historią Ogara Polskiego.
Jest to doskonała okazja do zaprezentowania 'naszej misji' szerokiej publiczności.
Głównym koordynatorem przedsięwzięcia jest kol. Michał Modrzewski, stroną artystyczną zajmie się kol. Monika Starowicz.
Uprzejmie prosimy osoby z naszego stowarzyszenia, ale nie tylko, posiadające ciekawe zdjęcia pracujących ogarów (z polowań, z dochodzenia postrzałków) o ich uidostępnienie na potrzeby wystawy.

Zdjęcia prosimy przesyłać na adres @ stowarzyszenia:


stowarzyszeniemilosnikowgp@wp.pl


Najciekawsze zdjęcia zostana zaprezentowane na wystawie.


ruszył KONKURS

Darz Bór.

Dnia 20go lutego 2021 ruszył konkurs
„Polski pies myśliwski dla polskiego myśliwego”
którego jesteśmy wspólorganizatorami.

Zakończenie konkursu 31 marca 2021.

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU

 

Poniżej regulami konkursu:

         Regulamin konkursu „Polski pies myśliwski dla polskiego myśliwego”.

 

  1. Postanowienia ogólne


1.1. Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego oraz Wydawnictwo Mirczumet, we współpracy z fundacją Instytut Analiz Środowiskowych. Patronat prasowy nad konkursem sprawuje miesięcznik „Brać Łowiecka”.


1.2. Komunikaty i informacje na temat konkursu publikowane będą na stronie internetowej Wydawnictwa Mirczumet, Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego, a także na stronie internetowej oraz na łamach drukowanych miesięcznika ,,Brać Łowiecka’’  Wszelkie pytania dotyczące konkursu należy kierować drogą elektroniczną na adres: t.mirczewski@wp.pl  w tytule wpisując Konkurs.


1.3. Termin trwania konkursu został ustalony na okres od 20 lutego 2021 roku do 31 marca 2021 roku do godz. 23.59.


1.4. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Wydawnictwa Mirczumet  Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego, a także na stronie internetowej oraz na łamach drukowanych miesięcznika ,,Brać Łowiecka’’ oraz w programie ,,Spotkałem myśliwych’’ do dnia 10 maja 2021 r.

 

1.5. Przesłanie zgłoszenia i pracy do konkursu „ Polski pies myśliwski dla polskiego myśliwego” jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na nieodpłatne jej publikowanie przez Organizatora w prasie, na portalach społecznościowych, stronie internetowej oraz w innych materiałach informacyjno-marketingowych Organizatora oraz podmiotów z nim współpracujących, z zastrzeżeniem możliwości opracowania redakcyjnego.

 

  1. Cel konkursu
    2.1. Celem konkursu jest popularyzacja rodzimych ras psów myśliwskich.

 

  1. Warunki i zasady uczestnictwa
    3.1. Konkurs kierowany jest do myśliwych należących do Polskiego Związku Łowieckiego oraz kandydatów do Polskiego Związku Łowieckiego odbywających staż.

3.2 Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: gończy polski, ogar polski oraz polski spaniel myśliwski.

3.3 Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest łączne spełnienie następujących zasad konkursu:

  • uczestnicy konkursu przesyłają zgłoszenia oraz pracę [ do 4 stron maszynopisu wg założeń: czcionka Times New Roman 12, interlinia 1,5, tekst wyjustowany ], w której opisują: własną drogę do łowiectwa, rodzinne tradycje (o ile takie są), łowiska w których polują, lub odbywają staż, a co najważniejsze – przedstawiają uzasadnienie chęci posiadania konkretnej rasy psa myśliwskiego, wybranej z trzech wcześniej wymienionych.
  • jedna osoba może przesłać tylko jedną pracę.
  • przesyłając pracę uczestnik oświadcza, że zgłoszona do Konkursu praca jest jego autorstwa i przysługuje mu do niej całość praw autorskich,
  • zgłoszenie powinno zawierać imię i nazwisko, adres korespondencyjny, numer telefonu oraz adres kontaktowy e-mail.
  • do zgłoszenia musi zostać załączone oświadczenie uczestnika, że jest on myśliwym i należy do Polskiego Związku Łowieckiego lub że jest kandydatem do Polskiego Związku Łowieckiego i odbywa staż.
  • organizator zastrzega sobie możliwość weryfikacji prawdziwości informacji zawartych w zgłoszeniu oraz oświadczeniu
  • udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na upublicznienie wizerunku
  • uczestnika (dotyczy osób, którym zostaną przekazane psy) na potrzeby programu „Spotkałem myśliwych” oraz w innych mediach (prasa) i kanałach społecznościowych Organizatora oraz partnerów medialnych, w celu popularyzacji rodzimych ras psów myśliwskich.
  • zgłoszenie i pracę należy nadsyłać mailowo do dnia 1 kwietnia 2021 r. na adres: mirczewski@wp.pl. jako plik tekstowy stanowiący załącznik do e-maila.

 

3.4 Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 10 maja 2021 r.

 

  1. Nagrody
    4.1.Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego i Wydawnictwa Mirczumet wybierze 3 laureatów, oraz przyzna 7 nagród dodatkowych.

4.2.Nagrodami w konkursie są:

 

  • za zajęcie I miejsca w kategorii gończy polski: szczenię gończego polskiego z hodowli „Z Beskidzkiego Matecznika” wł. Edward Hałdysz,

 

  • za zajęcie I miejsca w kategorii ogar polski: szczenię ogara polskiego z hodowli „Z Laborówki” wł. Piotr Jelonkiewicz.

 

  • za zajęcie I miejsca w kategorii polski spaniel myśliwski: szczenię polskiego spaniela myśliwskiego z hodowli „Z żywieckiego boru” wł. Dawid Błoński.

 

Zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach otrzymają roczne prenumeraty miesięcznika myśliwych i sympatyków łowiectwa „Brać Łowiecka”. Najlepsze prace spośród nadesłanych po weryfikacji redakcyjnej mogą zostać opublikowane na łamach miesięcznika.

 

4.3.Osoby nagrodzone zostaną poinformowane o wynikach konkursu drogą mailową lub telefoniczną.

4.4. Laureatom nie przysługuje prawo wymiany Nagród na gotówkę ani nagrodę innego rodzaju.

4.5. Zwycięzca może zrzec się Nagrody, ale w zamian nie przysługuje mu ekwiwalent pieniężny ani jakakolwiek inna nagroda.

4.6. Warunkiem odebrania nagrody będzie podpisanie umowy sprzedaży za cenę 1 (jeden) zł zawierającej zastrzeżenie prawa pierwokupu przez hodowcę psa w tej samej cenie [ jeden złoty] w razie zamiaru odsprzedania go przez zwycięzcę konkursu innej osobie.                                            
O terminie odbioru szczeniaka (rok 2021) każdy z laureatów zostanie powiadomiony z odpowiednim wyprzedzeniem.
4.7 Psy będą własnością laureatów konkursu, ale pozostaną wraz ze swymi nowymi przewodnikami pod merytoryczną opieką SMGP (pomoc w szkoleniu, udział w warsztatach).

 

  1. Postanowienia końcowe
    5.1. Osoby nadsyłające swoje zgłoszenia w ramach konkursu wyrażają zgodę na przetwarzanie przez Organizatora danych osobowych w celach marketingowych związanych z konkursem. Administratorem danych osobowych będzie Wydawnictwo Mirczumet 42-286 Koszęcin ul. CHOPINA 6. Przesłane dane osobowe:
  • nie będą sprzedawane jakimkolwiek innym podmiotom
  • nie będą wykorzystywane w celach innych niż przewidziane przepisami prawa
  • będą bezpiecznie przechowywane do czasu cofnięcia zgody na ich przetwarzanie.

5.2.Podanie przez Uczestnika danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych skutkuje brakiem możliwości otrzymania nagrody.
5.3.Uczestnikowi konkursu przysługuje prawo dostępu do danych osobowych, ich zmiany (w tym aktualizacji) oraz usunięcia z bazy danych.
5.4.Uczestnikowi przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego tj. do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeśli uważa, że przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO.
5.5.Przesyłając zdjęcie konkursowe Uczestnik potwierdza, że wyraża zgodę na zasady Konkursu zawarte w niniejszym Regulaminie

 


składka członkowska na rok 2021

składka członkowska na rok 2021 wynosi

150,- złotych

dla drugiego członka w tym samym gospodrastwie domowym 50% tej kwoty, tj. 75,- zł

składki płatne przelewem na rachunek w BGŻ BNP PARIBAS
50 2030 0045 1110 0000 0247 8040

 


UWAGA NA OSZUSTÓW

UWAGA !!!

W ZWIĄZKU Z POJAWIAJĄCYMI SIĘ OGŁOSZENIAMI O SPRZEDAZY SZCZENIĄT RASY GOŃCZY POLSKI

W RÓŻNYCH PORTALACH OGŁOSZENIOWYCH (m. in. OLX)

W KTÓRYCH SPRZEDAJACY POWOŁUJĄ SIĘ NA NASZE STOWARZYSZENIE INFORMUJEMY,

ŻE NIE REKOMENDUJEMY ŻADNYCH MIOTÓW SZCZENIĄT POZA OGŁASZANYMI NA NASZEJ STRONIE INTENETOWEJ W ZAKŁADCE 'SZCZENIETA' - http://www.gonczypolski.pl/wydarzenia/zapowiedzi-miotow.html.

 

Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego


składka członkowska na rok 2020

składka członkowska na rok 2020 wynosi
 150,- złotych

dla drugiego członka w tym samym gospodrastwie domowym 50% tej kwoty, tj. 75,- zł

składki płatne przelewem na rachunek w BGŻ BNP PARIBAS
50 2030 0045 1110 0000 0247 8040