Działo się

Polskie psy myśliwskie w Sejmie RP



Dzień Świętego Huberta łączy w duchowej celebracji myśliwych, leśników i entuzjastów kynologii łowieckiej. Jest przez to doskonałym momentem do wspólnego działania. Wygląda na to, że właśnie tego typu działanie udało się podjąć podczas wystawy „Ogary Poszły w Las – Kulturotwórcza wartość kynologii łowieckiej'. Razem z
Polski Związek Łowiecki i Zarząd Główny Związku Kynologicznego w Polsce zaprezentowaliśmy elementy naszej wielowiekowej tradycji w… samym Sejmie RP. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym mogliśmy pokazać tak zacnej widowni pokazać na żywo rodzime rasy psów myśliwskich – gończe polskie, ogary polskie oraz polskie spaniele myśliwskie. Dziękujemy również osobom wspierającym Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego i nasze aktywności. Niech Wam wszystkim Darzy Bór!

 


Dni Św. Huberta, Sv. Anton 2022

Wczoraj, 3 września 2022 r, wczesnym rankiem 39 osób z naszego Stowarzyszenia wybrało się do malowniczo położonej miejscowości Sv. Anton, będącej jednym z ośrodków słowackiej kultury myśliwskiej.

 

1

 

Okazją do wyjazdu był jubileusz 30-lecia ogólnosłowackiego festynu łowieckiego – Dni Św. Huberta. Zachwyciły nas prawdziwe tłumy uczestników festynu. Całe rodziny spędzały weekend przesiąkając łowiectwem.

 

 

Na miejscu zwiedziliśmy muzeum w pięknym i doskonale zachowanym pałacu, w tym bogatą ekspozycję myśliwską. W ogrodach pałacowych przeprowadzone były pokazy sokolników i psów myśliwskich oraz zawody w rzucie strzebą a firmy związane z łowiectwem prezentowały nowinki ze swojej oferty.

 

 

Ciekawe były zmagania śmiałków naśladujących jelenie (poczuliśmy się prawie jak na rykowisku). Można było również podziwiać, a nawet kupić, ręcznie robione noże myśliwskie. Całość dopełniały stanowiska serwujące specjały lokalnej kuchni i młode, mocno gazujące wino. Na pewno tu wrócimy!

 

 


Warsztaty Słowacja 2022

Sierpień to dobry czas na szkolenie psów myśliwskich przprowadzone przez SMGP w dziczej zagrodzie. Najbliższe takie miejsce jest... na Słowacji.

 

slowacja22

Doświadczona kadra, kilkanaście młodych psów z równie młodymi (stażem) przewodnikami i przede wszystkim dobrze znający swoje zadanie dzik, to zestaw gwarantujący intensywną edukację.

 

slowacja22

 

Pogoda również dopisała zapewniając różnorodność warunków – od upałów po burzę i wielogodzinny deszcz. Dziękujemy naszym słowackim partnerom za możliwość przeprowadzenia tego ważnego dla wszystkich psów myśliwskich szkolenia.

 


Warsztaty Tropowców - Konin, maj 2022



W dniach 6-8 maja 2022 odbyły się kolejne Warsztaty Tropowe organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego.
Tym razem spotkaliśmy się na pięknej Ziemi Konińskiej, na terenach KŁ „Puszcza”.
W warsztatach uczestniczyło 10 psów wraz z przewodnikami. Swoje umiejętności i predyspozycje do pracy na tropie sprawdzały dwa ogary polskie – Ganter MO oraz LIRA z Laborówki, jeden bloodhound, jeden PSM oraz sześć gończych polskich. W większości uczestnikami były psy młode, do 2,5 roku.
Na początku, jak zwykle uczestnicy zmierzyli się ze szkoleniem w zakresie posłuszeństwa (apel). Następnie zakładaliśmy ścieżki tropowe i poznaliśmy tajniki pracy nich. Dodatkowo ćwiczyliśmy odłożenie. Wszystkie psy spisały się bardzo dobrze i wszystkie wykazały duże predyspozycje tropowe.
Po raz pierwszy w naszych warsztatach uczestniczył bloodhound – młoda sunia z doskonałym potencjałem tropowym.

Po sutym i sytym posiłku rozpoczęliśmy pracę na atrapie dzika, tu również pięknie wszystkie psy go głosiły.
Była też pora na porcję wiedzy teoretycznej, prezentacje podstawowego wyposażenia podkładacza, omówienie zasad bezpieczeństwa na polowaniu i zachowania w miocie.
W niedziele, z samego rana utrwaliliśmy wiedzę z soboty, uczestnicząc w wewnętrznej ocenie tropowej. Celem było zaliczenie odłożenia i przejście ścieżki tropowej – oczywiście na zasadach, jakie towarzyszą konkursom tropowym organizowanym przez PZŁ.
W ten sposób zapoznaliśmy uczestników z zasadami i regulaminem konkursów tropowych organizowanych przez PZŁ.
Wyróżniliśmy trzy psy, które doskonale poradziły sobie z zaliczeniem ścieżki: Bloodhound MERIVA, sześciomiesięczny GP KAPER oraz niespełna siedmiomiesięczny ogar polski – LIRA z Laborówki.
W niedzielę gościliśmy również sokolników, którzy zaprezentowali zasady pracy i polowań z ptakami. Prezentacja cieszyła się bardzo dużym powodzeniem wśród uczestników Warsztatów Tropowych, a i pytań nie brakowało.
Wszyscy mieli okazję zapoznać się z urządzeniami lokalizacyjnym dla psów firmy Garmin. Dziękujemy bardzo Tomaszowi Cholewa za prezentację i szczegółowe wyjaśnienia i bardzo wyczerpujące odpowiedzi na pytania.
Pogoda, dobre humory i nadmiar jedzenia dopisały nam wszystkim. Pełni chęci i zapału do dalszej pracy z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi wróciliśmy do domów.
Gorące podziękowania dla Nadleśnictwa Konin, Łowczego Okręgowego, który był naszym honorowym Gościem i oczywiście dla KŁ „Puszcza” za udostępnienie infrastruktury i terenu.
Darz Bór i do zobaczenia na kolejnych warsztatach i co jest zrozumiałe – w kniei!

Polskie Spaniele Myśliwskie na Hubertusie w Tarcach



Sekcja Polskich Spanieli Myśliwskich w Stowarzyszeniu Miłośników Gończego Polskiego zaprezentowała wspaniałe psy podczas Ogólnopolskiego Hubertusa w Tarcach 2021. 
 

Hubertus w Ustroniu 09.10.2021

Koledzy i koleżanki. Poniżej plakat informujący o naszym kolejnym zlocie. Jak co roku staramy się zadbać o promocje łowiectwa, stąd wybór miejsca, oraz pomysł na wykłady i darmowy poczęstunek kuchnią myśliwską dla gości z zewnątrz.
Osoby chętne na wejście z psami do miotu (psy ras polskich), prosimy o wcześniejszy zapis – numer telefonu pod tekstem. Istnieje również możliwość 'stanięcia na linii'. Rezerwacje noclegów robimy we własnym zakresie. Zakończenie imprezy planujemy w niedzielę wspólnym zebraniem.

W sprawie psów i polowania tel. 698 444 620 – Piotr Jelonkiewicz
Noclegi tel. (33) 8543210 – Poniwiec Mała Czantoria

 


Kamizelki SMGP

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Gończego Polskiego mają możliwość zakupienia polarowych, pomarańczowych kamizelek z logo i napisem SMGP.

 

Koszt jednej kamizelki to 70 zł. W przypadku, gdy koszt kamizelki wzrośnie, różnice pokryje Stowarzyszenie.

 

Zamówienia należy składać do 18.06.2021 (piątek), wysyłając informacje o rozmiarze na adres:

stowarzyszeniemilosnikowgp@wp.pl


Pierwsze Warsztaty Tropowe dla Polskich Spanieli Myśliwskich (PSM)

W dniach 3-4 lipca odbyły się w Lipowej koło Żywca Pierwsze Warsztaty Tropowe, dedykowane wyłącznie dla Polskich Spanieli Myśliwskich (PSM).
Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Gończego Polskiego Sekcja Polskiego Spaniela Myśliwskiego oraz Klub Polskiego Spaniela Myśliwskiego PZŁ.
 
Swoją obecnością zaszczycił nas wspaniały gość- Dr Inż Andrzej Krzywiński – twórca rasy , naukowiec , przyrodnik , myśliwy i sędzia pracy.
Warsztaty otworzył Paweł Konstanty - Prezes Koła Łowieckiego BESKID ŻYWIEC , na terenie którego odbywały się warsztaty.
W pierwszym dniu ćwiczyliśmy apel, odłożenie oraz udaliśmy się na ścieżki tropowe – w trudnym , górskim terenie.
Mimo wysiłku humory dopisywały ,atmosfera była doskonała a i jadła i napitku , jak zwykle było pod dostatkiem.
W drugim dniu pracowaliśmy na atrapie dzika oraz dla chętnych, a było ich sześcioro odbyła się wewnętrzna ocena pracy tropowej na ścieżkach konkursowych – ułożonych zgodnie z regulaminem organizowania ocen pracy tropowców.
Troje przewodników ukończyło ocenę z wynikiem pozytywnym , pozostałej trójce niewiele zabrakło.
Niektórzy uczestnicy zmuszeni byli, ze względu na ukształtowanie terenu, pokonywać ścieżki w pozycji na „czworaka” co wcale ich nie zniechęciło i chwała im za to.
Wszystkie psy wykazały duży potencjał a ich właściciele są zdeterminowani do dalszej pracy .
Dziękujemy wszystkim Uczestnikom, Gościom i kolegom : Edwardowi, Leszkowi ,Jarkowi i Rafałowi za poświęcony czas i przekazaną wiedzę,
a dodatkowo kol. Edwardowi za udostępnienie miejsca na organizację Warsztatów.
Duże podziękowania dla kol. Dawida za zachęcenie tak dużej liczby właścicieli PSM do udziału w Warsztatach .
 
DB!! I do zobaczenia wkrótce !!!!

Konkursu tropowców 29/05/2021 WYNIKI

       

W dn. 29.05 21. odbył się nasz pierwszy konkurs tropowców zorganizowany własnymi siłami S.M.G.P.
Opracowany regulamin był zbliżony do regulaminu konkursów PZŁ, co miało na celu wyrównanie szans uczestników.

Przy ocenie w szczególny sposób zwracaliśmy uwagę na kwestie współpracy przewodników z psami.

Ścieżki były dość wymagające, a pogoda nie dopisała. Od strony uczestników wymagana była tylko chęć i startujący pies,

nie było podziału na rasy. Sędzią głównym był kol. Marcin Jaros, pomagał mu Edward Hałdysz.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, w szczególności kol. Arkowi Waleczkowi, który wraz z żoną Kasią

zadbał o większość rzeczy związanych z zapleczem. Dziękujemy kolegom z koła 'Hubrtus'

Orzesze za udostępnienie miejsca, kol. Maryli i Sławkowi Wic za pomoc w układaniu ścieżek.
Mamy nadzieję, że konkurs będzie miał charakter cykliczny i będzie stanowił preludium do naprawdę ciężkiego,

sierpniowego konkursu o Puchar Beskidu. Poniżej przedstawiamy wyniki i gratulujemy uczestnikom.

 

Wyniki konkursu tropowców organizowanego prze SMGP w dniu 29/05/2021 w Orzeszu.


Udział wzięło 9 psów: 5 x Gończy Polski, 3 x Ogar Polski, 1 x Posokowiec bawarski

 

Sześć Psów ukończyło konkurs:
1. HANTER z Beskidzkiego Matecznika (GP)– przewodnik Jarosław Mazur
2. ENZO z Beskidzkiego Matecznika (GP)– przewodnik Jarosław Mazur
3. HORDA Krupówka Harta (OP) – przewodnik Bogdan Jackowski
4. KRÓL z Beskidzkiego Matecznika (GP) – przewodnik Paweł Wtorek
5. PAKO (Posokowiec Bawarski) - przewodnik Arkadiusz Rybak
6. JANCZAR z Beskidzkiego Matecznika (GP)– przewodnik Piotr Talik

 

Trzy psy nie ukończyły kokursu:
7. GROMEK z Laborówki (OP) – przewodnik Cezary Zimoch
8. WARTKI z Laborówki (OP) – przewodnik Jarosław Mazur
9. WILGA Zimny Trop (GP) – przewodnik Paweł Wtorek

 


Rozstrzygnięcie konkursu literackiego

Rozstrzygnięcie konkursu organizowanego wraz
z Wydawnictwem Mirczumet

' Polski pies myśliwski dla polskiego myśliwego'.


Poniżej zwycięzcy poszczególnych kategorii:


Miejsce 1 kat. G.P. Wojciech Pałasz


Miejsce 1 kat P.S.M. Paweł Banasiak


Miejsce 1 kat O.P. Wiktoria Rybczyńska

 

Serdecznie gratulujemy!

Prace wyżej wymienionych osób zamieścimy wkrótce na naszej stronie.

W dalszej kolejności będziemy zamieszczali wybrane prace pozostałych uczestników konkursu.

Poziom był naprawdę wysoki, a sama ocena była dla nas dużą przyjemnością.


Już wkrótce zapraszamy do czytania.

 

Wyniki konkursu - Wydawnictwo Mirczumet